Niedziele:
7:30, 9:00, 11:00
Święta nakazane:
7.30, 17.00
Święta zniesione:
17:00
Dni powszednie:
w poniedziałki - 7:30. od wtorku do soboty - 17:00
Nabożeństwa:
w niedzielę po Mszy Św. o godz.: 11:00
na tygodniu o godz.: 16:30
Msza Św. Roratnia: o godz.: 7:00
W Wielki Czwartek dokonało się kilka bardzo ważnych rzeczy. Przede wszystkim - Ostatnia Wieczerza Jezusa ze swoimi Apostołami, czyli uroczysta Pascha, ostatnia, jaką Jezus spożył, a podczas niej – ustanowienie sakramentu Eucharystii i sakramentu kapłaństwa.
To właśnie w Wielki Czwartek liturgia przypomina nam, że Jezus obmył uczniom stopy, zapowiedział, kto Go zdradzi, wygłosił kluczowe nauczanie i modlił się za wszystkich swoich uczniów. Zapowiedział też swoją mękę i śmierć. Wielki Czwartek to też druga część wydarzeń: wyjście na Górę Oliwną: tam w ogrodzie Getsemani Jezus czeka na swoje aresztowanie, modląc się i przeżywając potężne emocje przed najtrudniejszą częścią swojej misji. Dzień zamyka aresztowanie Jezusa i czekanie na wyrok, który według prawa żydowskiego nie mógł zapaść w nocy.
W Wielki Czwartek msza jakby urywa się po komunii: z ołtarza zdejmuje się obrus, świece, mszał, krzyż: ogołocony ołtarz to znak odarcia Jezusa z szat. Pozostanie taki aż do liturgii Wigilii paschalnej.
Po komunii Najświętszy Sakrament zostaje przeniesiony z tabernakulum na ołtarz wystawienia, dawniej tradycyjnie nazywany Ciemnicą: to specjalnie przygotowane miejsce, będące symbolem uwięzienia Jezusa po Jego aresztowaniu w Ogrodzie Oliwnym. Podczas procesji przeniesienia stukają kołatki i śpiewa się hymn napisany przez św. Tomasza – „Sław języku tajemnice”, który jest jednym z warunków zyskania odpustu zupełnego w Wielki Czwartek.
NIEDZIELA PALMOWA CZYLI MĘKI PAŃSKIEJ
6. Niedziela Palmowa 24.03.2024r. Ogłoszenia duszpasterskie.
Niedzielą Palmową wchodzimy w Wielki Tydzień, w doroczny obchód Misterium Paschalnego Chrystusa. Niech udział w dzisiejszej liturgii pozwoli nam wejść głęboko we wszystkie wydarzenia rozpoczętego Wielkiego Tygodnia.
Wielki Czwartek, Liturgia Mszy Św. Wieczerzy Pańskiej o godz. 18:00.
Wielki Piątek, Liturgię wielkopiątkową rozpoczniemy drogą krzyżową o godz. 17:30, o godz. 18:00 Liturgia, po zakończeniu modlitw Wielkiego Piątku - Gorzkie Żale (trzy części). Tego dnia obowiązuje post ścisły.
Wielka Sobota, godz. 18:00, bardzo proszę o przyjście na tę liturgię ze świecami.
Adoracja w Wielki Czwartek do godz. 20:00 a w Wielki Piątek i Sobotę do godz. 21:00, Młodzież z naszej scholi parafialnej zaprasza w piątek i sobotę na adorację o godz. 20:00, zakończoną Koronką do Miłosierdzia Bożego.
Zapraszam Parafian do adoracji indywidualnej z
poszczególnych ulic, propozycja jest umieszona w gablocie i stronie
internetowej. >>tutaj<<
Błogosławieństwo pokarmów, Wielka Sobota o godz. 9.00; 10,00; i 11,00.
Spotkania LSO ministrantów czwartek godz. 11.00, w piątek i sobota godz. 13:00. Dziękuję ministrantom za dzisiejsze piękne odczytanie Męki Pańskiej.
Zapraszam tradycją lat poprzednich Strażaków OSP Sieciechów do uroczystej warty adoracyjnej w czasie Triduum Paschalnego.
Rezurekcyjna o godz. 6:00 z procesją. Proszę o zabranie chorągwi, feretronów, różańca, symboli religijnych. Zapraszam panie z KGW w strojach ludowych.
Do chorych pojadę jutro w Wielki Poniedziałek od godz. 9:00, proszę o ewentualne zgłaszania chorych, dziś po Mszy Św.
W kalendarzu liturgicznym 25 marca to dzień, w którym Kościół obchodzi uroczystość Zwiastowania Pańskiego. Jednak normy tego kalendarza wskazują na ogromną wielkość dni Wielkiego Tygodnia i oktawy paschalnej, zatem tę uroczystość będziemy obchodzili w poniedziałek po Niedzieli Miłosierdzia Bożego, przeniesiono na 8 kwietnia br.
Dziękuję za ofiary na tacę, które będą przeznaczona jest na kwiaty do Grobu Pańskiego. Ofiary z Wielkiego Piątku są przeznaczone na utrzymanie grobu pańskiego w Jerozolimie. Za wszelkie ofiary i gesty życzliwości - Bóg zapłać.
Dziękuję za bardzo ładne i dokładne posprzątanie naszej świątyni. Dalej proszę o posprzątanie kościoła na 28 marca ( Wielki Czwartek) serdecznie zapraszam mieszkańców z ul. 11 listopada od pana Marka Karszni do państwa Krakowiaków. A na 06 kwietnia serdecznie zapraszam mieszkańców z ul. Wiślanej, Brzozowej, Letniskowej (Działki).
Szanownym Solenizantom, Jubilatom, Parafianom i Gościom składam serdeczne życzenia mocy Ducha Św., łaski zdrowia i duchowej mądrości.
Zapraszam Parafian do adoracji według następującej propozycji godzinowej:
(adoracja indywidualna, niezależna od godziny i propozycji adoracji grupowej)
Wielki Piątek
1). od 11.00 do 12.00, Koło Gospodyń Wiejskich;
2). od 12.00 do 13.00, ul. 11 Listopada od nr 150 do nr 70 i ul. Południowa;
3). od 13.00 do 14.00, ul. 11 Listopada nr 69 do nr 1 i ul. Benedyktynów;
4). od 14.00 do 15.00, Koła Żywego Różańca i Apostolat Margaretki;
5). od 15.00 do 16.00, ul. Rynek;
6). od 16.00 do 17.00, ul. Kąt, ul. Czaple i ul. Paryż.
Wielka Sobota
1). od 13.00 do 14.00, Ministranci, Schola, Oaza;
2). od 14.00 do 15.00, Jesionka i Działki;
3). od 15.00 do 16.00, ul. Kozienicka (strona prawa);
4). od 16.00 do 17.00, ul. Kozienicka (strona lewa);
5). od 17.00 do 18.00, ul. Polna, Okólna i Szkolna.
Biblijne podstawy sakramentu pokuty i pojednania
Katechizm Kościoła katolickiego traktuje sakrament pokuty i pojednania, a także sakrament namaszczenia chorych, jako sakramenty uzdrowienia. Sakrament pokuty nazywa się też sakramentem nawrócenia bądź przebaczenia, albo – najczęściej – sakramentem spowiedzi.
Przyjęcie sakramentu pokuty urzeczywistnia wezwanie Chrystusa do nawrócenia i drogę powrotu do Ojca, od którego człowiek oddalił się przez grzech. Początki publicznej działalności Jezusa są związane z apelami o nawrócenie, które kierował Jan Chrzciciel. „Przyjmowano od niego chrzest w rzece Jordan, wyznając swoje grzechy” (Mt 3,6). Nawrócenie zakłada rozpoznanie przez rzetelny rachunek sumienia tego, co jako zło zagnieździło się w życiu, oraz uznanie zła za grzech, z którym trzeba zerwać, aby dostąpić uzdrawiającego oczyszczenia.
Skoro tylko Bóg może przebaczać grzechy, zatem w darze ich przebaczania objawiła się prawdziwa tożsamość Jezusa. Mając tę władzę (Mt 2,10), skutecznie ją wykonywał: „Dziecko, odpuszczone są twoje grzechy” (Mk 2,5; zob. też Łk 7,48). Władzę odpuszczania grzechów przekazał Jezus tym, których powołał do kontynuacji Jego misji. Stało się to w Wieczerniku, gdy zmartwychwstały Pan ukazał się Apostołom: „Weźmijcie Ducha Świętego! Którym odpuścicie grzechy, są im odpuszczone, a którym zatrzymacie, są im zatrzymane”(J 20,22-23).
Eklezjalny charakter daru pojednania znajduje wyraz w słowach Jezusa do Piotra po wyznaniu wiary pod Cezareą Filipową: „Tobie dam klucze Królestwa niebieskiego; cokolwiek zwiążesz na ziemi, będzie związane w niebie, a co rozwiążesz na ziemi, będzie rozwiązane w niebie” (Mt 16,19). Wyposażeni w ten dar zostali Apostołowie i biskupi jako ich następcy, oraz prezbiterzy jako współpracownicy biskupów. Podejmując to posłannictwo, Apostoł Paweł wzywał: „W imię Chrystusa prosimy: pojednajcie się z Bogiem!” (2 Kor 5,20). Każde pojednanie z Bogiem w sakramencie pokuty jest zarazem pojednaniem z Kościołem.
5. Niedziela Wielkiego Postu 17.03.2024r. Ogłoszenia duszpasterskie.
Dziękuję za otwartość na czas czynienia dzieł miłosierdzia.
Za tydzień Niedziela palmowa i błogosławieństwo palm na każdej Mszy Świętej.
Osoby chore i starsze, które chciałyby przystąpić do sakramentu pokuty i pojednania oraz Komunii Św. na święta wielkanocne, proszę o zgłoszenie po Mszach św. do niedzieli włącznie. Do chorych pojadę w Wielki Poniedziałek (25.03.2024.) od g. 9.00.
Spowiedź wielkopostna w czwartek 21 marca br. od godz. 16.00 do 17.00.
Zachęcam i zapraszam do uczestnictwa w nabożeństwach wielkopostnych.
Taca z Niedzieli Palmowej przeznaczona będzie na kwiaty do Grobu Pańskiego.
Trwamy na modlitwie nowenny w intencji Ojczyzny, zgody narodowej i poszanowania życia ludzkiego od 16 do 24 marca 2024 roku, przez wstawiennictwo św. Andrzeja Boboli i bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Modlitwa rozpoczyna się 10 min przed Mszą Świętą. Zapraszam.
We wtorek będziemy przeżywali uroczystość Świętego Józefa, Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny i Patrona Kościoła powszechnego. Na Mszę wieczorną zapraszamy wszystkich mężczyzn, ojców, mężów i synów, a także solenizantki i solenizantów tego dnia, będziemy prosić, by ich Patron, Święty Józef, wypraszał im moc błogosławieństwa Bożego.
4. Niedziela Wielkiego Postu 10.03.2024r. Ogłoszenia duszpasterskie.
Odpowiadając na prośbę Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, proszę, aby w dniach od 16 do 24 marca 2024 roku, podjąć szczególną modlitwę indywidualną oraz wspólnotową w intencji Ojczyzny, zgody narodowej i poszanowania życia ludzkiego. Niech nasz liczny udział w tej ogólnopolskiej nowennie przez wstawiennictwo św. Andrzeja Boboli i bł. ks. Jerzego Popiełuszki przyczyni się do budowania jedności w naszym narodzie i doświadczania łask Pana Boga w codzienności. Bp Marek.
Czwarta niedziela Wielkiego Postu, zwana Niedzielą Laetare, której wyjątkowość podkreśla różowy kolor szat liturgicznych, wyznacza połowę przeżywanego okresu przygotowania paschalnego. W polskiej tradycji nazywana była „śródpościem” Warto uczynić pewne podsumowania i z jeszcze większym zaangażowaniem przeżyć drugą jego część.
Zapraszamy do udziału w nabożeństwach wielkopostnych. Dziś o godz. 11.45 Gorzkie Żale, a w piątek Droga Krzyżowa o godz. 16.30.
Dziękuję za otwartość na czas czynienia dzieł miłosierdzia.
13 marca w środę przypada 11. Rocznica wyboru papieża Franciszka na Stolicę Piotrową. Módlmy się za następcę Świętego Piotra.